New Delhi, 090527 (IPS) – Över en miljon lågprisbilar av märket Tata Nano har förhandsbeställts redan innan de lämnat fabriken. Men nyligen avslöjades att det indiska företaget Tata Motors produktion skattesubventioneras till ett värde av motsvarande 45 miljarder kronor – vilket mött hård kritik från miljöexperter.
– Vi har råd att skaffa bil eftersom vår regering betalar för dem. Ingen begär att vi ska betala för driften. Bilskatten är lägre än skatten för bussar, säger Sunita Narain från Centre for Science and Environment, CSE, en av Indiens mest inflytelserika miljöorganisationer, i en intervju i magasinet Down to Earth.
Anumita Roy Chowdhury från CSE, förklarar att den indiska regeringen både direkt och indirekt subventionerar bilindustrin istället för att utveckla kollektivtrafiken.
Den indiska biltillverkaren Tata Motors erbjuds fördelaktiga lån och mark till ett subventionerat pris. Delstatsregeringen i Gujarat anlägger också vägar, samt står för tillgång till gas, vatten och elektricitet.
Tata Motors tillhör Tata som är en av Indiens största industrigrupper med totalt 96 bolag, vars cirka 350 000 anställda arbetar med allt från te och stål till bilar.
Industrigruppen har upprepade gånger kritiserats av miljö- och människorättsorganisationer, bland annat när de anlagt fabriker på mark med känslig natur. Tata har också kritiserats för sina affärer med militärjuntan i Burma.
I maj 2006 beslutade Tata Motors att förlägga produktion i Västbengalen. Beslutet mötte starkt motstånd från lantbrukare som hävdade att deras mark beslagtagits.
Mamata Banerjee, ledare för Trinamool Congress, ett av partierna i Västbengalen drev hårt böndernas sak i konflikten. Tillslut valde Tata att flytta biltillverkningen till delstaten Gujarat istället.
Minibilen Tata Nano kostar motsvarande 19 000 – 26 000 kronor och har i första hand tagits fram för den indiska marknaden, men sällan nämns de subventioner som Tata Motors erhåller. Enligt uppgifter, som läckt ut till medier, skattesubventioneras Tata Nano av delstaten Gujarat till ett värde av motsvarande 45 miljarder kronor.
*IPS erbjuder våra prenumeranter bilder till vissa av våra artiklar. Dessa säljs separat till ett fast pris på 500 kronor. Om ni vill publicera denna bild var vänlig och mejla vår svenska redaktion på: ipsnews(a)telia.com och meddela att ni använt den.

