Thiruvananthapuram, Indien, 030415 (IPS) – “USA på flaska” Coca-Cola och Pepsi – har i stort sett försvunnit från affärerna i den sydindiska staden Kerala, efter en kampanj för att bojkotta varor som associeras med de länder som för krig i Irak.
– Vårt mål är att göra Kerala till en “Pepsi- och Coca-Cola-fri zon” från och med den här veckan, säger Dr. B. Ekbal, en välmeriterad medicinsk forskare vid Keralas universitet. Ekbal är en av ledarna för den indiska antikrigsrörelsen.
Keralas Antikrigsforum, som leds av kommunistledaren Thomas Isaac har bestämt att den trettonde april var den sista dagen som handlarna skulle sälja Pepsi och Coca-Cola.
Kampanjen har fått entusiastiskt stöd från de båda ungdomsorganisationerna Democratic Youth Federation of India (DYFI) och All-India Youth Federation (AIYF), som är kopplade till den kommunistiska Vänsterfronten, som har stort inflytande i Kerala.
Enligt DYFI:s ledare Vasanthan har rörelsen hittills varit “fredlig och frivillig”, även om Coca-Cola och Pepsi har klagat över aggressiv övertalning för att få handlarna att sluta sälja dryckerna.
Och Vasanthan varnar för att i rörelsens “andra fas” kan de som fortsätter att sälja varorna vänta sig “direktaktioner” – det vill säga att aktivisterna lägger beslag på dryckerna och förstör dem.
– Vi har inte använt oss av påtryckningar. Det enda vi har gjort är att gå från affär till affär för att mobilisera stöd för saken, säger Isaac, som har fått ta åt sig äran för den framgångsrika decentraliseringen av makten som har skett i delstaten.
Men företrädare för NJ Business Corp, Coca-Colas distributör i Kerala, säger att handlarna har slutat beställa deras produkter av rädsla snarare än av politisk övertygelse.

